راهنمای انتخاب موتور برق یا ژنراتور

قبل از هرچیز باید تمام وسایلی که می خواهید با موتور برق یا در واقع ژنراتور روشن شود را به طور کامل لیست کنید. سپس باید  اطلاعاتی که بر روی هر یک از وسایل نوشته شده یادداشت کنید. اطلاعاتی از قبیل: ولتاژ، آمپر و وات یا کیلو وات مصرفی 

در برخی موارد که فقط ولتاژ و آمپر ذکر شده می توانید از فرمول زیر برای محاسبه وات دستگاه استفاده کنید.

آمپر * ولت = وات

در محاسبه مقدار توان مورد نیاز باید به دو نکته توجه کرد:

1- در صورتی که وسیله برقی مورد نظر از موتور (الکترو موتور) استفاده می کند مانند پمپ آب، دریل، کولر، بالابرهای ساختمان و … باید توان مورد نیاز را دو برابر بیشتر در نظر بگیرید چون دستگاه هایی که از موتورهای برقی استفاده میکنند در ابتدا برای رسیدن به دور مورد نظر که ممکن است بین 1 الی 3 ثانیه طول بکشد، به دو برابر نیرو نیاز دارد.

2- بعد از محاسبه توان مورد نیاز باید موتوربرق را با 20% توان بیشتر در نظر گرفت چون معمولا” حداکثر توان به معنی حداکثر استفاده از موتور بوده و اساسا” برای استفاده در شرایط اضطراری و برای بازه زمانی محدود می باشد. ضمنا” حداکثر قدرت موتور برق را در فشار 1 اتمسفر (هم سطح دریاهای آزاد) محاسبه می کنند و هرچه از سطح دریا بالاتر می رویم فشار هوا کمتر شده و از قدرت موتور کاسته می شود.

نکته: موتورهای برق بنزینی یا دیزلی تا حداکثر توان 12000 وات ( یا 12 کیلو وات) براحتی قابل حمل هستند و معمولا” موتور برق هایی  با توان 15 کیلو وات و بیشتر، از مدل های دیزلی هستند.

موتورهای برق برندهای مختلفی دارند. از مطرح ترین برندها در این زمینه می توان به برندهای المکس، لانسین، سنسی، کیپور، گرین پاور، جیانگ دانگ و … نام برد.

مقایسه موتورهای بنزینی و گازوئیلی:

  • روشن شدن با هندل یا استارت برقی موتورهای بنزینی بسیار آسانتر از موتورهای دیزلی می باشد، خصوصا” در هوای سرد
  • هزینه و پیچیدگی تعمیرات موتور های بنزینی نصف یا شاید کمتر از نصف تعمیرات موتورهای گازوئیلی می باشد.
  • هزینه سوخت موتورهای بنزینی حدود 3 برابر موتورهای گازوییلی است.
  • قیمت موتوربرق های دیزلی 30 تا 50 درصد بیشتر از بنزینی میباشد.
فهرست
تماس سریع
error: دیزل ژنراتور اسپادانا صنعت